Black Fic
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Black Fic
 
Lilly'nline
 
Versenyek
 
Vlassz fajt!

Vmpr 
Vrfarkas

 
Trsoldalak

Harry Potter rajongi oldal Solyi s Etti Full Moon

Bellatrix Lestrange Szabad hely Szabad hely

Bvebben // Tbb

 
Statisztika
Induls: 2005-11-19
 

llatok a Hollban
llatok a Hollban : Holl

Holl


 

Holl motvum a "Holt mesk vn bazr" cm regnyben.

1) Mr maga a cm, is. Br egy versrl kapta a cmt (Edgar Alla Poe: A holl), de azrt mgis csak holl. Ez azrt van, mivel fszereplnk hollhtas.

2) Pitonnak nem baglya van, hanem hollja. 
A neve: Topi (unokatesm nyuszija utn). 
Megjelens: 2. fejezet
Jellemzs: Okos s kedves llat, br gazdjval szemtelen. Szereti ha simogatjk, de nha "megsrtdik" mikor Piton kezdi "babusgatni". ;)

3) Hollht: roxforti hz.

 

A holl a val vilgban, vagyis amit rdemes rla tudni!

Magyarorszgon vdett.
Eszmei rtke: 50 000 Ft

Rendszertan
Orszg: llatok (Animalia)
Trzs: Gerinchrosok (Chordata)
Altrzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztly: Madarak (Aves)
Rend: Verbalakak (Passeriformes)
Alrend: Verbalkatak (Passeri)
Fcsald: Varjszerek (Corvida)
Csald: Varjflk (Corvidae)
Nemzetsg: Corvus
Faj: C. corax

A holl vagy kznsges holl (Corvus corax) a madarak osztlynak verbalakak rendjbe (Passeriformes) s a varjflk (Corvidae) csaldjba tartozik. Fldnk szaki fltekjn zsitl szak-Amerikig mindentt megtallhat, terletileg a legelterjedtebb az sszes varjfle kztt. 12 ismert alfaja ltezik, melyek habr klalakjukban kevsb eltrek egymstl, a korszer genetikai kutatsok kimutattk, hogy jelents genetikai klnbsgek vannak a klnbz populcik kztt.

A kznsges holl a vastagcsr holl (Corvus crassirostris) mellett egyike a kt legnagyobb varjflnek. Valsznleg a legnehezebb verbalak madr a Fldn. A felntt madr hossza 56 s 70 centimter krli, slya 0,7 – 1,63 kilogrammig terjed. lettartamuk tipikusan 10-tl 15 vig terjed a szabadban, habr mr rkeztek jelentsek 40 v feletti pldnyokrl is. (A szbeszd szerint a hollk akr 100 vig is lhetnek, br ezt eddig bizonytani nem sikerlt.) A fiatal madarak csapatokba verdhetnek, de a prvlaszts utn – mely egy letre szl – a prok kzsen vdik a terletket.

A kznsges holl tbb ezer ve l egytt az emberrel. Olyannyira alkalmazkodtak, hogy szmos terleten mint krtevt tartjk nyilvn ket. Alkalmazkodsnak sikeressgt mindenev letmdjnak ksznheti. A termszetben a legfbb tpllkukat a gabonamagvak, bogyk, gymlcsk s apr llatok jelentik, de hihetetlenl gyesnek bizonyultak egyb opportunista tpllkszerzsi mdokban is. Minden alkalmat megragadnak a tpllk megszerzsre, legyen az akr dgltt llat, rovar vagy konyhai hulladk.

A holl az egyik legintelligensebb madr a Fldn, legalbbis erre enged kvetkeztetni igen figyelemre mlt problmamegold kpessge s agynak madarak kzt egyedlll mrete. vszzadok ta tmja a klnbz mtoszoknak, a npi folklrnak, a mvszetnek s az irodalomnak. Sok orszgban, tbbek kztt a skandinv llamokban, rorszgban, Wales-ben, Bhutnban s szak-Amerika szaknyugati partjn a kznsges holl mtikus figuraknt volt jelen vagy akr istenknt tiszteltk. (Pl. Hugin s Munin)

Elnevezse
A magyar holl sz si hangutnz sz, amelyhez hasonlan hangzik a madr neve nhny ms finnugor nyelven is: manysi nyelven kolah, hanti nyelven kolak, szamojd nyelven pedig hulli.

Br a holl nv leggyakrabban a kznsges hollt jelli, a kvetkez hat varjflt is hollnak nevezik: hawaii holl (Corvus hawaiiensis), fehrnyak holl (Corvus cryptoleucus), barnanyak holl (Corvus ruficollis), csutakfark holl (Corvus rhipidurus), rvs holl (Corvus albicollis) s vastagcsr holl (Corvus crassirostris).

A kznsges holl tudomnyos nevben a latin Corvus s a grg koraksz (latinosan corax) szavak, a madr latin s grg neve tallhatak.

Rendszertana
A kznsges holl egyike annak a szmos fajnak, melyet eredetileg mg Carl von Linn figyelt meg s rt le 18. szzadi munkjban, a Systema Naturae-ban. Tudomnyos nevt, a Corvus corax-ot azta viseli. A holl tpusfaj, azaz olyan kpviselje a Corvus nemnek, amely a nemhez tartoz fajok legjellegzetesebb vonsaival rendelkezik.

Osztlyozsa
A kznsges holl legkzelebbi rokonai az Afrikban shonos barnanyak hollk (Corvus ruficollis) s az rvs hollk (Corvus albicollis), mg szak-Amerikbl a fehrnyak hollk (Corvus cryptoleucus). A legfrissebb molekulris analzis alapjn az eddig egynek hitt faj valjban kt vagy tbb klnbz fajra oszthat. A kznsges hollnak tizenkt jl elklnthet alfaja ltezik:

  • Corvus corax corax – Eurpban keletre egszen a Bajkl-tig, dlre pedig a Kaukzuson t egszen szak-Irnig megtallhat. Arnylag rvid s velt csre van.
  • Corvus corax varius – Eurptl szaknyugatra, Izlandon s a Ferer-szigeteken honos. Kevsb fnyes, mint a C.c.principalis vagy a C.c.corax. Ennek a kzptermet hollfajnak klns ismertetjegye a helyenknt fehr pettyes tollruha. 
  • Corvus corax subcorax – Grgorszgtl egszen szaknyugat-Indiig, Kzp-zsitl a Himalja kivtelvel Nyugat-Knig fordul el. Nagyobb test, mint a „kznsges” corax, de szaklla annl kisebb. A tollazata ltalnossgban vve teljesen fekete, noha a nyaka s a begye nha a barns rnyalat, hasonlan a barnanyak hollhoz. (Ez a barns rnyalat legfkpp a vedls eltt ll madarakon figyelhet meg, akkor, amikor a tollruha mr meglehetsen kopott.) A nyaki tollainak tve vltozatos szneket lthet, de ltalban fehres.
  • Corvus corax tingitanus – szak-Afrikban s a Kanri-szigeteken honos. A Corvus corax tingitanus a legkisebb alfaj. A legrvidebb „szakllal” br az sszes holl kztt. Tollruhja hatrozottan megklnbztethet ms hollfajtl, ugyanis ersen olajos benyomst kelt. Csre rvid, de vaskos; a fels csrkva ersen velt.
  • Corvus corax tibetanus – Kizrlag a Himaljban fordul el. Ez a legnagyobb termet, s a leghosszabb szakll holl-alfaj. A csre hatalmas, de kevsb impozns, mint a
  • Corvus corax principalis-. A nyaki tollazatnak tve szrks.
  • Corvus corax kamtschaticus – szakkelet-zsitl egszen a Bajkl-tig terjed; lettere emiatt kis rszben kzs az alapvltozatval (C.c.corax). Testmrett tekintve valahol a C.c.principalis s a C.c.corax kztt helyezkedik el flton. Csre nagyobb s vaskosabb, mint a C.c.corax-sz.
  • Corvus corax principalis – szak-Amerikban s Grnlandon honos. A nagytest madr a legnagyobb csrrel rendelkezik az sszes alfaj kztt. Tollazata igen fnyes s sima, szaklla igen erteljes.
  • Corvus corax sinatus – Az USA kzps s dli rszn s Kzp-Amerikban tallhat meg ez az alfaj. Minden tekintetben kisebb, mint a C.c.principalis. 

Tovbbi emltsre rdemes alfajok s elfordulsi helyeik:

  • Corvus corax canariensis – Kanri-szigetek
  • Corvus corax hispanus – Spanyolorszg 
  • Corvus corax clarionensis 
  • Corvus corax laurencei

Fejldstrtnete
A varjak s hollk az vilgban fejldtek ki, majd a Bering-fldhdon kerltek t szak-Amerikba. A legfrissebb genetikai tanulmnyok, melyekben a vilg klnbz pontjairl begyjttt kznsges hollk DNS-t vizsgltk, kimutattk, hogy a madarak legalbb kt kldra oszthatak: egy Kalifornia-kldra, mely csak az Egyeslt llamoknak dlnyugati rszein tallhat meg, s egy holarktikus kldra, amely mindenhol mshol megtallhat az szaki fltekn. Mindkt kld madarai ugyangy nznek ki, de genetikai elklnlsk megkzeltleg mr ktmilli vvel ezeltt elkezddtt. A kutatsok rmutattak, hogy azok a kznsges hollk, melyek az USA ms terletein lnek, sokkal inkbb mutatnak rokonsgot az eurpai s zsiai hollkkal, mintsem a Kalifornia-kld egyedeivel. Ez utbbi madarak leginkbb a fehrnyak hollhoz (Corvus cryptoleucus) llnak a legkzelebb. Az elbb emltett okok miatt a kznsges hollt a parafiletikus fajok kzt tartjk szmon.

Egyik lehetsges magyarzata a Kaliforniban mr tbb mint ktmilli ve honos hollk meglep genetikai elklnlsnek a faj fokozatos jgkorszaki elszigeteldse lehet. Krlbell egymilli vvel ezeltt egy kalifornia-kldbeli csoportbl alakulhatott ki a fehrnyak holl (Corvus cryptoleucus) is, mg a holarktikus kld tagjai valsznleg csak ksbb vndoroltak be zsibl, lehet, hogy pp az emberrel egy idben.

A korszer mitokondrilis DNS-kutatsok kimutattk, hogy az szak-Afrikban s a Kanri szigeteken honos C.c.tingitanus alfaj gnllomnya szintn klnbzik a tbbi holarktikus alfajtl, ppen ezrt bizonytst nyert a tny, miszerint nem is keveredhet ms alfajokkal.

Megjelense
A felntt madr hossza 56 s 70 centimter krli, szrnyfesztvolsga 115-130 centimter, slya 0,7 – 1,63 kilogrammig terjedhet, amellyel az egyik legslyosabb verbalaknak szmt. A hvsebb ghajlati terleteken, mint pldul a Himaljban vagy Grnlandon l madarak ltalban nagyobb testek, s nagyobb csrrel is rendelkeznek melegebb gvi trsaiknl. Csre nagy s enyhn velt, farktollai hosszak s fokozatosak, tollazata kkesen fnyl fekete, szivrvnyhrtyja sttbarna. A fiatalabb egyedek letkorrl a kkesszrke riszk mellett az idseknl picit fakbb tollazatuk rulkodik.

A holl nem csak nagyobb mretben klnbzik rokonaitl, a varjaktl: csre nagyobb s vaskosabb, farka k alakan kerektett s jl megfigyelhet a torkn a bozontos, szakllszer tollazat. Rpte erteljes, egyenes vonal. Gyakran kering a magasban. Prvlaszts idejn mvszi mutatvnyokat vgez. A fldn kimrt lpsekkel jr. Rendkvl ber, tanulkony madr. A faj egyedeinek hangja jl megklnbztethet ms varjaktl: ismtld, mly „klong, klong”, nha „krg, krg”.

A hollk megfelel krlmnyek kztt, vagy fogsgban akr nagyon hossz letek is lehetnek. Egyes egyedek a londoni Tower-ben tbb mint 40 vig ltek. lettartama a szabadban azrt valamivel rvidebb, ltalban 10-15 v. A legidsebb vadon l meggyrztt holl 13 ves korban pusztult el.

Elterjedse
A hollk igen klnbz ghajlati viszonyok kztt is meglnek. A Corvus nem tagjai kzl a kznsges holl (C.c.corax) a legszlesebb krben elfordul alfaj. Az szaki-sarkkrtl szak-Amerikn s Eurzsin t szak-Afrikig (belertve a csendes-ceni szigeteket is) mindentt elterjedt. A Brit-szigeteken Skciban, szak-Angliban s rorszg nyugati rszn kznsgesnek szmt. Tibet 5000 mteres magassgaiban, st, mg a Mount Everest 6350 mteres vidkein is tallkozhatunk vele.

Az szaki-sark kzelben l hollkat kivve ezek a madarak lland laki a kltterletknek. A Ferer-szigeteken a pettyes sznvarins is megjelent a tisztn fekete madarak mellett (Corvus corax varius morpha leucophaeus), de ez a vltozat a 20. szzad kzepre gyakorlatilag eltnt. Eltnsnek oka valsznleg pp a szokatlan tollazatnak ksznhet, ugyanis a gyjtk elszeretettel kerestk ezeket a madarakat.

A legtbb holl klthelyl leginkbb az olyan erds-fs terleteket rszesti elnyben, melyek mellett kiterjedt s tpllkban gazdag sk terlet hzdik, de nem veti meg a tengerpartokat sem. Az olyan srn lakott terleteken, mint pl. Kalifornia, a bsges tpllkelltsnak ksznheten a hollk egyedszma rohamosan nvekedni kezdett.

Hosszabb hanyatls utn az utbbi vekben Magyarorszgon is nvekedni kezdett a szmuk. Baranyban pldul 1987-ben kett, 2007-ben viszont mr 43 pr klttt, s ennek eredmnyekpp 128 fika replt ki a fszkekbl.

letmdja
A hollk ltalban kltpronknt kln-kln terleteket birtokolnak, de elfordulhat, hogy a fiatal madarak csapatokba verdnek. Habr a kznsges hollk gyakran civakodnak fajtatrsaikkal, csaldjuk irnt odaad szeretetrl tesznek tanbizonysgot.

Tpllkozsa
A kznsges hollk mindenev, opportunista madarak: a tpllkuk nagyban fgg az lhelyktl s az aktulis vszaktl is. A tundrn, az szaki-sarkkr mentn vagy Alaszkban l llatok pldul energiaszksgletk egyik felt vadszatbl, mg a msik felt klnbz elhullott llati tetemekbl biztostjk.

A hollk sok helyen leginkbb dgev letmdot folytatnak, de elszeretettel vadsznak gerinctelenekre, ktltekre, aprbb hllkre s emlskre is, st, mg a kisebb madarakat is elkaphatjk. Nvnyi tpllkukat legfkpp a klnfle gabonamagvak, bogyk s gymlcsk alkotjk. Olyannyira mindenevk, hogy alkalomadtn mg az llati rlkek emsztetlen rszeit is elfogyasztjk, vagy pp az ltalunk kidobsra tlt hulladkban tallnak pr falatot. Az el nem fogyasztott tpllkokat – fleg a zsrosabb fogsokat – elrejtik, lehetleg gy, hogy azt msik fajtatrsuk se vegye szre. Szintn elszeretettel fosztogatjk ms fajok, mint pl. a sarki rka lelemraktrt is. A hollk telente igazi lskd tolvajok: gyakran kvetik a farkasokat, htha jut nekik egy-egy falat a ragadoz ltal elejtett llatok tetemeibl.

Azon hollk, melyek szemttelepek kzelben kltenek, tpllkuk nagy rszt is innen szerzik. Az utak melletti fkon tanyz madarak elsdleges lelemforrst az utakon elttt aprbb llatok jelentik, mg az ilyen „lelhelyektl” tvolabb l llatok tpllkt javarszt az alsbbrend llatok s nvnyek teszik ki. rdekessg, hogy egy tanulmny szerint azoknak a madaraknak van a legnagyobb eslye a felnttkor megrsre, amelyek fikaknt szemttelepek mellett nttek fel. Figyelemremlt viselkedsi mdot fedeztek fel a tudsok fiatal hollk megfigyelsekor: ha az egyik madr rbukkan egy tetemre, akkor hangos kiltsokkal maghoz hvja trsait. Brend Heinrich a „Ravens in Winter” cm knyvben felttelezi, hogy ez a viselkedsi forma nagy segtsg a tpllkrt folytatott egyms kzti versengsben, gy ugyanis a fiatalabb llatok szmbeli flnybe kerlnek, gy nehezebb ket elkergetnik a fizikailag jval ersebb idsebbeknek. Sokkal valsznbb azonban az a feltevs, miszerint ilyenkor arrl lehet csupn sz, hogy az elhullott llat teteme egyszeren tl nagy egy holl szmra, gy az a tetemrl rtesti a tbbieket.

Szaporodsa
A fiatal hollk mr viszonylag korn udvarolni kezdenek egymsnak, de klteni valsznleg csak az innen szmtott msodik-harmadik vben fognak. Az udvarls sikernek zloga a klnbz akrobatikus lgibemutatkban s a sikeres tpllkszerzsben rejlik. Ha egyszer mr egymsra tallt a pr, akkor onnantl kezdve egy leten t egytt kltenek, ltalban ugyanazon a helyen. Azonban a „hzassgtrs” sem ritka a hollknl: megfigyelsek szerint j nhnyszor elfordult, hogy a fszkn l tojt ms hmek is megltogattk mg a prja tvol volt.

A hollprnak mr fszekraks eltt sajt terlettel s elrhet tpllkforrssal kell rendelkeznie. Egy-egy madrpr territriumnak mrete nagyban fgg a fellelhet tpllk mennyisgtl. A megszerzett javakrt aztn a ksbbiekben is kemnyen meg kell kzdenik, hiszen betolakodk mindig akadnak.

A fszek – melyet legtbbszr magas fk koronjba, vagy sziklaszirtekre, ritkbban villanyoszlopra ptenek – egy mly, nagy tlat formz. A szlk fszkket gakbl, gallyakbl ptik, annak belsejt pedig gykerekkel, srral, fakreggel, st, sokszor mg lgyabb anyagokkal, pl. szarvasbundval blelik.

A tojsraks ltalban mr februrban elkezddik, br ez ersen fgg az ghajlati tnyezktl. Pl. Grnlandon kicsit ksbb, gy prilis krnykn, mg Pakisztnban mr decemberben megkezddik a klts. A tojk hrom-ht kkeszld, barna foltokkal tarktott tojst tojnak, a kltsi id 18-21 nap. Csak a toj klt. A fiatal madarak, kiket mindkt szl etet, 35-42 napos korukban replnek ki elszr, de mg hat hnapig biztosan szleikkel maradnak.

Hangja
A tbbi varjflhez hasonlan a hollk is kivlan utnozzk krnyezetk hangjait, kztk az emberi beszdet is. Szles hangskljuk miatt sok ornitolgus rdekldsnek kzpontjba kerltek: 1960-ban Eberhard Gwinner rtekezsben bmulatos rszletessggel, fnykpekkel s hangfelvtelekkel szmolt be a hollk ltal hasznlt hangok szles skljrl.

Az egyes fajok ltal hasznlt hangok szma tizenttl harmincig terjed, szkincsk a „trsas letben” a leggazdagabb. Az egyes hangok klnbz funkcikat ltnak el: megklnbztethetnk tbbek kztt figyelmeztet, vadszatkor hasznlatos s harci kiltsokat is. A hollk ltal hasznlt hangok azonban nem merlnek ki pusztn a kiltsokban. A csr-csattogtats, fttyk egsz repertorjval rendelkeznek. rdekessg, hogy a tojknl inkbb megfigyelhetek ezek a nem verblis megnyilvnulsok, mint a hmeknl. Szintn megfigyelhet, ha egy hollpr egyik tagja eltnik, az egyedl maradt fl prja hangjnak utnzsval prblja trst visszacsbtani.

Intelligencija
A hollk rendelkeznek a legnagyobb aggyal az sszes madrfaj kztt; klnsen a hyperpalliumuk nagy. J kpessgekkel rendelkeznek a problmamegolds tern ppgy, mint a kognitv feladatok (pl. utnzs, intuci stb.) esetn.

Az sszetett problmamegold kpessget jl demonstrlja a kvetkez feladat: kutatk egy darab hst ktttek egy zsineg egyik vgre, a msikat pedig a holl lrdjhoz erstettk. A cl termszetesen az elesg megszerzse. A madrnak fl kellett hznia a zsineg egy rszt az lrdjig, majd hogy csrvel elrje tpllkt, r kellett lpnie a zsinegre. tbl ngy holl sikerrel teljestette a tesztet, habr nem mutathat ki pontosan, hogy a teszt alatt a korbbi rossz ksrleteikbl ksbb tanultak volna.

Megfigyeltk, hogy a hollk gyakran vezetnek ms llatokat (pl. farkasokat, prrifarkasokat) elpusztult llatok tetemeihez. A ragadozk fltpik a dg tetemt, amire a madarak amgy kptelenek lennnek – ezek utn a hollk mr knnyedn hozzfrnek a hshoz.

rdekes megllapts, miszerint ezek a madarak nemcsak az ltaluk elrejtett, hanem a trsaik ltal elrejtett lelem pontos helyre is emlkeznek, ezltal lopni is tudnak egyms rejtekbl. Ez az lelemszerzsi mdszer annyira elterjedt a hollk kztt, hogy nem ritkn kpesek extra tvolsg megttelre is, hogy egy biztonsgosabbnak vlt helyre rejtsk tartalkaikat. Szintn emltsre rdemes, hogy nha gy tesznek, mintha tpllkot rejtennek el, pedig pp nincs is nluk semmi. Ezt valsznleg a leselked vetlytrsak sszezavarsa rdekben teszik.

A szarkkhoz hasonlan a hollk is elszeretettel gyjtenek („lopkodnak”) fnyes trgyakat, melyek a fnyl kavicsoktl a kisebb fmdarabokon keresztl egszen a golflabdkig terjedhetnek. Ennek a viselkedsformnak egyik magyarzata szerint a lopkods f clja trsaik elkprztatsa lehet. Ms kutatsok rmutattak, hogy a fiatal hollk roppant kvncsiak minden, a krnyezetkben fellelhet j dolog irnt. Fleg a madrtojshoz hasonl fnyes s kerek dolgok ktik le figyelmket. Az id mlsval a madarak elvesztik ezt az lnk rdekldsket az j dolgok irnt, st, inkbb idegenkednek mindentl, ami nem megszokott szmukra. Nemrgiben a biolgusok felismertk, hogy a hollk – klnsen a fiatal egyedek – kpesek a puszta szrakozs kedvrt jtkba bonyoldni: ha gy tartja kedvk, havas lejtkn csszklnak le, fogcskznak a farkasokkal, vagy pp akrobatikus mutatvnyokat, hurkokat mutatnak be a levegben.

Kapcsolat az emberrel

Termszeti hatsok s vdekezs
A hollk szlesen elterjedtek, a kihals nem fenyegeti ket; habr az lhely cskkense s a kilvsek miatt helyenknt cskkens tapasztalhat a populciban. Ms tjakon azonban rendkvl elszaporodott, st, bizonyos terleteken mezgazdasgi krtevnek szmt. Ez teljessggel rthet, hisz nemcsak a gabonban tehetnek krt, de a haszonllatokat is megkrosthatjk. (Pl. kivjjk az jszltt birkk, borjak szemt stb.)

A nyugati Mojave-sivatagban a teleplsfejlesztsek hatsra 25 v alatt tizenhatszorosra (!) ntt a hollpopulci. A vrosok, szemttelepek, szennyvztiszttk s mestersges tavak bsges tpllk- s vzlelhelyet biztostanak az ott guberl madaraknak. A magas jrmforgalom ltal elttt llatok – melyek szintn knny tpllkszerzsi lehetsget jelentenek – arra ksztettk ezeket az urbanizldott hollkat, hogy sziklaszirtek helyett kzvetlenl az tmenti villanyoszlopokra, utcai dszfkra rakjk a fszkeiket.

A Mojave-sivatagbeli populcirobbans egyre nagyobb gondot jelent, ms, vdett llatfajokra nzve. Az egyik kimagasl pldja ennek a kaliforniai regtekns (Gopherus agassizii) esete: a hollk elszeretettel vadsznak a lass mozgs, mg lgy pnclzat fiatal teknskre, s ezzel komoly veszlyt jelentenek a teknspopulcira nzve.

Az ilyen s hasonl kros tulajdonsgai miatt a hollllomny mestersges kordban tartsa elkerlhetetlen. Ez magba foglalja a madarak csapdzst, kilvst ppgy, mint a hollk ltal elrhet szemt mretnek cskkentst. Finnorszgban a XVIII. szzad kzeptl egszen 1923-ig a vadszok minden egyes leltt pldnyrt jutalmat kaptak. Alaszkban szintn a megnvekedett hollpopulci okozott nagyobb krokat, fknt a Steller-pehelyrce llomnyban; a hollk korltolt kilvse indokoltt vlt.

Kultra
Az szaki flteke trtnelmben a holl mindig is a mtoszok, legendk trgyt kpezte. Mint dgevk, a kivgzsek, csatk, hbork utn az emberi tetemeket is csapatostul leptk el, gy nem csoda, hogy jelenltt sokig baljs jelnek vltk, a hall madarnak tartottk. A rgi kor emberei kapcsolatot lttak a hollk s a szellemek kztt. Svdorszgban s Nmetorszgban sokig gy tartottk, hogy a hollk nem msok, mint meggyilkolt emberek szellemei, illetve elkrhozott lelkek.

A nyugati parton l szak-amerikai bennszlttek istenknt tiszteltk; a Tlingit s Haida hagyomnyok szerint a Holl egyszerre Szlhmos s Teremt isten. A vikingek gy hittk, hogy az Odin isten vlln l kt holl, Hugin s Munin mindent lt s mindent hall, ami a vilgban trtnik. Nem ritka, hogy olyan vikingeknek is, mint Orkney grfja, I.(Nagy) Knut dn kirly vagy akr Harald Hardrada hollt brzol zszljuk volt. Az testamentumban, de mg a bhutni mitolgiban is tallunk utalsokat hollkra. A hollt zsia szaki rszn, Szibriban is nagy tiszteletben tartottk. A Kamcsatka flszigeten l hite szerint Kutkh isten egy holl alakjt veszi fel a leggyakrabban.

A Brit szigeteken a hollk szimbolikus jelentsggel brtak mind a keltk, mind az rek szmra (C Chulainn mondakr). A walesi mitolgiban a hollkat Brannal, egy istennel azonostottk (Bran the Blessed), kinek nevt is „holl”-knt fordtottk. A Mabinogion szerint, hogy a Brit szigeteket fenyeget invzit elkerljk, Bran fejt, mint bvs ereklyt elstk a londoni Fehr Hegyen. Egy ksbbi monda szerint Anglia mindaddig nem kerlhet megszlls al, mg hollk lakjk a Londoni Towert. Habr ezt a mondt sokan si eredetnek tartottk, a kutatk semmilyen emltst nem talltak erre vonatkozan a XIX. szzad eltti idkbl. Mostanra ltalnosan elfogadott vlt, miszerint ez a monda a viktorinus korban keletkezett, jpr dolgot tvve a Bran-legendbl.

Az azonban tny, hogy igen sokig nem fszkeltek hollk a Towerben, azonban a II. vilghbor utn visszateleptettk ket a vros s a turistk legnagyobb megelgedsre. (Az itteni hollk szrnytollait rendszeresen metszik, gy azok kptelenek elreplni.)

Ahogyan a mitolgiban, gy a holl a modern irodalomban is gyakran szerepel: megtallhatjuk tbbek kztt William Shakespeare, Charles Dickens, J.R.R.Tolkien, Stephen King vagy akr Joan Aiken mveiben is. A legismertebb azonban minden bizonnyal Edgar Allan Poe: A holl cm verse. A vers legismertebb magyar fordtst Tth rpd ksztette.

Olyan helyeken, ahol valaha nagy jelentsget tulajdontottak a hollknak, mg ma is flfedezhet szimblumknt. Tbbek kztt a holl Bhutn nemzeti madarnak szmt, a Man sziget cmerllata s Yukon llam hivatalos madara is.

Magyarorszgon a holl, mint kirlyi jelkp, Mtys kirly udvarban is megjelent. Kdexeit corvinknak, knyvtrt Bibliotheca Corviniannak hvtk. Mtyst latinul s nmetl Matthias Corvinusknt ismerik. A Corvinus nevet Mtys a csald cmerrl kapta, amely egy gyrt tart hollt brzolt. A Szilziai Krnika szerint Mtys kirly a kezrl egy vadszat alatt levette gyrjt, s azt egy holl elragadta. Mtys ldzte a madarat s visszaszerezte gyrjt, s ezen esemny emlkezetre vlasztotta a hollt cmerllatul. Tudomnyosabb magyarzatknt romn forrsok megemltik, hogy Mtys nagyapjnak egy Holl Kve (romn nyelven: Piatra Corbului) nev birtoka volt, s ez is kapcsolatba hozhat a nvvel. A hres legenda szerint, amikor a fiatal Mtys Prga vrosban fogsgban volt, akkor desanyja egy holl segtsgvel kldtt neki levelet. (A trtnetet Arany Jnos is feldolgozta a „Mtys anyja” cm balladjban, eredeti szvegemlkek alapjn.) Ez a trtnet volt az oka annak is, hogy a Magyar Posta emblmja sokig egy holl volt.

Ritka, mint a fehr holl?
Sem a hollk, sem a varjak kztt nem fordul el egyszn fehr tollazat faj. A tollak szne – az lvilg egyb tulajdonsgaihoz hasonlan – genetikailag meghatrozott. Gnmutcik az llatvilgban is elfordulhatnak, azaz elfordulhat, hogy egy madr (pldul holl) tollai a normlistl eltr sznek lesznek.

Tudomnyosan nem vizsgltk, pontosan milyen gyakran fordul el a pigmentci veleszletett (genetikai) zavara a varjflk krben. A teljes albinizmus, amely a totlis festkanyag-hiny miatt hfehr tollazattal, rzsaszn lbakkal s csrrel valamint vrs szivrvnyhrtykkal jr egytt, elenyszen ritka.

Ez az llapot a vadon l madaraknl a rejtzkd kpessg elvesztse, valamint a szem rintettsgbl add ltszavarok miatt igen gyorsan vgzetess vlhat. Fogsgban valamivel gyakrabban fordul el, azonban ha nem alakul ki beltenyszet, az esetek tbbsgben nem jelenik meg az utdoknl.

A rszleges, kisebb terleteket rint albinizmus ennl jval gyakoribb, br pontos szmarnyt itt sem rtak le. Elfordul tovbb olyan genetikailag meghatrozott llapot is, amikor a tollazat egysgesen vilgosabb rnyalat (de nem teljesen fehr), mint normlisan, a madr olyan, mintha rvid ideig fehrtbe mrtottk volna.

Teht lteznek fehr hollk, nagyon ritkk, s mg annl is ritkbban rik meg, hogy meglthassuk ket. Az l fehr hollk letmdja teljesen megegyezik a feketkvel.

Tartsa
Intelligens, tanthat. A fogsgban tartott holl egy id utn ragaszkodv vlik s kpes gazdja vdelmre kelni. Idsebb korban nagyon agresszv, de knnyen elsajttja pr sz kimondst. Magyarorszgon befogst s fogva tartst a trvny tiltja! Fogsgban tartsa megfelel engedlyek nlkl jogi kvetkezmnyekkel jrhat.

<< VISSZA AZ RDEKESSGEKHEZ

 
Fanfiction
 
Halltnc
 
Holl
 
Malfoy kisregnyek
 
Pokol 14
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Nyilatkozat

A Harry Potter fanfictionk szerepli J. K. Rowling fantzijnak szlemnye.
Az oldalon tallhat trtnetek ri csak klcsnvettk ket a maguk s msok szrakoztatsra. Ebbl semmilyen anyagi haszna nem szrmazik senkinek.
Minden jog Rowling s a Warner Brossz!

A szemlyes kpek a tulajdonosuk beleegyezsvel kerltek az oldalra.

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!