Kamleon

A kamelon, mint llat Lilly hzikedvenceknt jelenik meg a "Holl"-ban.
A neve Oszi (unokatesm nyuszija utn)
Megjelens: Az els fejezetben el van tnve, de a msodikban Perselus megtallja.
Jellemzs: Szeretei a meleg s nyirkos helyeket, mint pldul a zuhanyz. J kamleon mdjra, sokat vltogatja a sznt, s mikor rl, gazdja szeme sznt (kk) veszi fel. Illetve mgikus llat hvn olyan szinten fel tudja venni a krnyezete sznt, hogy lthatatlan lesz.
Most pedig kicsit bvebben a valdi kamleonokrl:
Rendszertana
Orszg: llatok (Animalia)
Trzs: Gerinchrosok (Chordata)
Altrzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztly: Hllk (Reptilia)
Rend: Pikkelyes hllk (Squamata)
Alrend: Gykok (Sauria)
Alrendg: Legunalakak (Iguania)
Csald: Kamleonflk (Chamaeleonidae)
Nem: Chamaeleo
Faj: C. chamaeleon
Eurpai kamleon
Az eurpai kamleon vagy kznsges kamleon (Chamaeleo chamaeleon) a hllk (Reptilia) osztlynak a pikkelyes hllk (Squamata) rendjhez, ezen bell a gykok (Sauria vagy Lacertilia) alrendjhez, a legunalakak (Iguania) alrendghoz s az kamleonflk (Chamaeleonidae) csaldjhoz tartoz faj.
Elterjedse
Az eurpai kamleon elterjedsi terletnek legszakibb pontja Spanyolorszg dli partvidke, a Fldkzi-tenger msik partjn az szak-afrikai partoktl Izraelig terjed. Az eurpai kamleon nincs veszlyeztetve. A hideg nyarak azonban ersen cskkenthetik llomnyt.
Megjelense
A kamleon fej-trzs-hossza 20-30 centimter, farokhossza 20-30 centimter. Nyelve akr 30 centimter hossz is lehet, a vge bunk alak s ragads. Nyelvvel villmgyorsan tpllka utn tud kapni. A kamleon kpes egymstl fggetlenl mozgatni a szemeit, s ezltal kt klnbz kphatst szlel egyszerre. A tbbi kamleonflhez hasonlan az eurpai kamleon is kpes vltoztatni a sznt, de ltalban barna vagy zld szn. Az llat kpes egy gon mozdulatlann merevedni anlkl, hogy elveszten egyenslyt. Ennek sorn harapfogszer kezvel s lbval kapaszkodik, s hossz fogfarkt is az g kr tekeri.
letmdja
Az llat magnyos lny, kivve a szaporodsi idt. Nappal aktv, s fkon, bokrokon l. Tpllka fknt rovarok s pkok, de csigk s szkk is.
Szaporodsa
A szaporodsi idszak ks nyron van. A nstny, egy fldbe sott fszekbe, 20-30 tojst rak. Az utdok a rkvetkez tavasszal bjnak ki. A kicsik pp gy nznek ki, mint a felntt llatok, csak jval kisebbek. A szlk nem gondoskodnak utdaikrl.
<< VISSZA AZ RDEKESSGEKHEZ
|